# Quantitative Aptitude Quiz 8-2-2022

Safalta Experts Published by: Ravindra Rawat Updated Tue, 08 Feb 2022 06:38 PM IST

### Free Demo Classes

Directions (1 –5):- What will come in place of question mark (?) in the following number series?
Q.1. 183, 206, 160, 229, (?), 252, 114
(1) 137
(2) 183
(3) 137
(4) 229
(5) 206

Solution:
The logic follows here is-
183 + 23 = 206
206 - 46 = 160
160 + 69 = 229
229 - 92 = 137
137 +115 = 252
252 - 138 = 114

Q.2. 188, (?), 140, 132, 128, 126, 125
(1) 125
(2) 154
(3) 132
(4) 126
(5) 154

Solution:
The logic follows here is-
186 – 32 = 154
154 - 16 = 140
140 - 8 = 132
132 - 4 = 128
128 - 2 = 126
126 - 1 = 125

Q.3. 9, 15, 49, (?), 961, 5759
(1) 5759
(2) 961
(3) 191
(4) 49
(5) 15

Solution:
The logic follows here is-
(9 × 2) – 3 = 15
(15 × 3) + 4 = 49
(49 × 4) – 5 = 191
(191 × 5) + 6 = 961
(961 × 6) - 7 = 5759

Q.4. 2442, 1222, 614, 312, 163, (?), 55.75
(1) 1222
(2) 312
(3) 89.5
(4) 614
(5) 163

Solution:
The logic follows here is-
2442/2 + 1 = 1222
1222/2 + 3= 614
614/2 + 5 = 312
312/2 + 7 =163
163/2 + 9 = 89.5
89.5/2 + 11 = 55.75

Q.5. 10, 12, 27, 85, (?), 1731, 10393
(1) 116
(2) 463
(3) 771
(4) 345
(5) 234

Solution:
The logic follows here is-
10 x 1 + 2 = 12
12 x 2 + 3 = 27
27 x 3 + 4 = 85
85 x 4 + 5 = 345
345 x 5 + 6 = 1731
1731 x 6 + 7 = 10393

Directions (Q.6 –10): -Read the following information carefully to answer the questions.
In annual seminar of three companies, A, B and C. some male and female employees represent their companies. Average number of female employees who represent A and B is 420. Total male employee in A and B is 1620. Number of female employees is 2/3rd and 2/5th of male employee in A and B respectively.

Source: safalta.com

Total female employee who represent C are 25% more than total female employee who represent A. Total male employee who represent C are 33 1/3% more than total female employee who represent B.

Q.6:-Total employees who represent A is what percent more than total male employee who represents B?
(1) 331/3 %
(2) 301/3 %
(3) 271/3 %
(4) 391/3 %
(5) None of these

Solution:
Required % = (1200-900)/900  ×100= 33 1/3%
By passage
Female in A+ Female in B = 840
Male in A + Male in B = 1620……. (1)
According to passage
2/3 Male in A= Female in A and 2/5 Male in B = Female in B
So, 2/3 Male in A + 2/5 Male in B = 840……… (2)
On solving eq. 1 and 2   we get
Male in A = 720, Male in B = 900, Female in A = 480 and Female in B = 360
Male   Female Total
A          720     480     1200
B          900     360     1260
C          480     600     1080
Total 2100     1440   3540

Q.7. 25% of total female employee and 20% of total male employee together have MBA degree, then find total employee who do not have MBA degree?
(1) 2880
(2) 2760
(3) 2450
(4) 2780
(5) None of these

Solution:
Employee who do not have MBA= 75% of 1440 + 80% of 2100
= 1080+1680 = 2760
Q.8.Find the ratio between total male employee who represent B & C together to total female employee who represent A & C together?
(1) 23:13
(2) 23:14
(3) 23:18
(4) 23:12
(5) None of these

Solution:
Required ratio = (900+480): (480+600)
= 1380: 1080
= 23: 18

Q.9. Find difference between Total male employees who represent C and total female employee who represent B?
(1) 120
(2) 140
(3) 100
(4) 160
(5) None of these

Solution:
Required Difference = 480-360 = 120

Q.10. Find average number female in B & C?
(1) 480
(2) 420
(3) 520
(4) 540
(5) None of these

Solution:
Average = (360 + 600)/2 = 480

## Start Learning & Earning

### Trending Courses

##### Master Certification in Digital Marketing Programme (Batch-16)

Now at just ₹ 64999 ₹ 12500048% off

##### Professional Certification Programme in Digital Marketing (Batch-10)

Now at just ₹ 49999 ₹ 9999950% off

##### Advanced Certification in Digital Marketing Online Programme (Batch-27)

Now at just ₹ 24999 ₹ 3599931% off

##### Advance Graphic Designing Course (Batch-10) : 100 Hours of Learning

Now at just ₹ 16999 ₹ 3599953% off

##### Flipkart Hot Selling Course in 2024

Now at just ₹ 10000 ₹ 3000067% off

##### Advanced Certification in Digital Marketing Classroom Programme (Batch-3)

Now at just ₹ 29999 ₹ 9999970% off

##### Basic Digital Marketing Course (Batch-24): 50 Hours Live+ Recorded Classes!

Now at just ₹ 1499 ₹ 999985% off

##### WhatsApp Business Marketing Course

Now at just ₹ 599 ₹ 159963% off

##### Advance Excel Course

Now at just ₹ 2499 ₹ 800069% off