Updated Thu, 25 Mar 2021 10:03 PM IST

Source: safalta

1. In the production of fans three types of costs are involved. Cost of raw material, expenditure on labour and miscellaneous costs. Ratio of expenditure on these cost in one year is 4 : 3 : 3. In the next year cost of raw material increased by 10%, expenditure on labour increased by 6% and miscellaneous expenditure decreased by 5%. Find the percentage rise in the cost of fan.

a) 6.3%

b) 5.3%

c) 4.3%

d) 3.3%

2. Shelf A has 4/5 of the number of books that shelf B has. If 25% of the books in A are transferred to B and then 25% of the books from B are transferred to A, then the percentage of the total number of books that A will have is

a) 25

b) 50

c) 75

d) 100

a) Rs. 300.

b) Rs. 400.

c) Rs. 500.

d) Rs. 600.

a) 20%

b) 30%

c) 40%

d) 10%

a) Rs 3160

b) Rs 3140

c) Rs 3120

d) Rs 3180

a) Rs 300

b) Rs 240

c) Rs 250

d) Rs 260

9. 37% of employees pay tax in the year 2008. Non–tax employees are 12600. The total number of employees is :

a) 25000.

b) 15000.

c) 10000.

d) 20000.

10. A basket contains 480 apples. 288 apples were distributed among some students. Find the percentage of apples left in the basket

a) 40%.

b) 30%.

c) 20%.

d) 10%.

a) 6.3%

b) 5.3%

c) 4.3%

d) 3.3%

Three types of cost are cost on raw material, labour cost and miscellaneous cost

Ratio of expenditure on these cost is 4 : 3 : 3

Let the cost of the raw material be 4x.

Then increase in cost of raw material = 10% of 4x = 0.4x

Let the expenditure on the labour be 3x

Then increase in expenditure on the labour = 6% of 3x = 0.18x

Let the expenditure on the miscellaneous cost be 3x

Then decrease in miscellaneous cost be = 5% of 3x = 0.15x

Total increase in expenditure = 0.4x + 0.18x – 0.15x = 0.43x

Now, the percentage rise =0.43x/10x ×100 = 4.3

Thus, the percentage rise in the cost of fan is 4.3%2. Shelf A has 4/5 of the number of books that shelf B has. If 25% of the books in A are transferred to B and then 25% of the books from B are transferred to A, then the percentage of the total number of books that A will have is

a) 25

b) 50

c) 75

d) 100

let the number of books in shelf B = 100

According to question number of books in shelf A = 4/5 of 100 = 80

So total books = 100 + 80 = 180

now 25% of books of A transferred in B

25% of 80 = 25/100 × 80 = 20

after transferring number of books in A is (80 - 20) = 60

and number of books in shelf B is (100 + 20) = 120

again according to question 25% of books of shelf B transferred in A

that is 25% of 120 = 30 books

after transferring 30 books from B to A

number of books in A = 60 + 30 = 90 and number of books in B = 120 - 30 = 90

now required percentage is = 90/180 × 100 = 50

3. If 10% of (P + Q) = 30% of (P – Q), then what percent of Q is equal to P?

a) 50%

b) 100%

c) 150%

d) 200%

10% of (P + Q) = 30% of (P – Q)

⇒ 0.1 × (P + Q) = 0.3 × (P – Q)

⇒ P + Q = 3P – 3Q

⇒ 4Q = 2P

⇒ P = 2Q

∵ P is 2 times of Q

⇒ 200% of Q is equal to P

4. 20% of a man’s salary is paid as rent, 60% are his living expenses and 10% are his savings. If he spends remaining Rs. 30 on the education of his children, find his salarya) Rs. 300.

b) Rs. 400.

c) Rs. 500.

d) Rs. 600.

Let the salary of the may be Rs. x.

20% of a man’s salary is paid as rent, 60% are his living expenses and 10% are his savings.

He spends remaining Rs. 30 on the education of his children.

So, the percentage of salary spent on education = 100 – (20 + 60 + 10) = 10

Now we can write,

x × (10/100) = 30

⇒ x = 3000/10

⇒ x = 300

∴ the salary of the man = Rs. 300.

5. 605 sweets were distributed equally among children in such a way that the number of sweets received by each child is 20% of the total number of children. How many sweets did each child receive?

a) 11

b) 22

c) 33

d) 44

Let the number of children be m.

Then, the number of sweets received by each child = 20% of m = 0.2m

Hence, we have total number of sweets = m × 0.2 m

⇒ 605 = m × 0.2 m

⇒ m × m = 605/0.2

⇒ m = 55

Hence, the number of sweets received by each child = m × 0.2

= 55 × 0.2 = 11

6. Two numbers are 35% and 50% lesser than a third number. By how much percent is the second number to be enhanced to make it equal to the first number?a) 20%

b) 30%

c) 40%

d) 10%

Given, two numbers are 35% and 50% lesser than a third number

Let the third number be ‘a’

1st number = a - 35% of a = 0.65a

2nd number = a - 50% of a = 0.5a

Let the % by which the second number be enhanced be ‘c’%.

0.5a + c% of 0.5a = 0.65a

⇒ 0.5c/100 = 0.15

⇒ c = 30%

7. Madan earns Rs 12000 per month. He spends 30% on food, 15% on clothes, 25% on education of his children, 4% on other expenditure and the rest he invests in a bank. Find the amount invested in the bank each month.a) Rs 3160

b) Rs 3140

c) Rs 3120

d) Rs 3180

Total percentage expenditure = 30% + 15% + 25% + 4% = 74%.

Remaining salary = (100 – 74) = 26%

∴ Amount invested in the bank each month = 26% of 12000

= 12000 × (26/100) = Rs. 3120

∴ The amount invested in the bank by Madan is Rs 3120

8. Tirupati sells a calculator to Ashok. Ashok offered him a sum of money for which he refused as being 13% below the value of the calculator. Ashok then offered him Rs 45 more and the second offer was 5% more than the estimated value. What is the value of the calculator?a) Rs 300

b) Rs 240

c) Rs 250

d) Rs 260

Let the value of the calculator be ‘x’, then according to the question,

105% of x – 87% of x = 45

⇒x × 1.05 −x × 0.87 = 45

⇒ x × (18/100) = 45

⇒ x = (45 × 100)/18 = Rs 250.

Hence, the required value of the calculator is Rs 250.9. 37% of employees pay tax in the year 2008. Non–tax employees are 12600. The total number of employees is :

a) 25000.

b) 15000.

c) 10000.

d) 20000.

Let total number of employees = x

∴ Number of non-tax paying employees = (100 - 37)% of x = 12600 ---(1) (given)

⇒ x × 63/100 = 12600

⇒ x = 20000

Thus, total employees is 20000.10. A basket contains 480 apples. 288 apples were distributed among some students. Find the percentage of apples left in the basket

a) 40%.

b) 30%.

c) 20%.

d) 10%.

A basket contains 480 apples. 288 apples were distributed among some students.

So, the number of apples left in the basket = 480 – 288 = 192

∴ The required percentage = [(192/480) × 100]% = 40%.
₹2099
~~₹9999~~

₹1599
~~₹9999~~

₹3499
~~₹9999~~

₹2099
~~₹6999~~

₹1599
~~₹6999~~

₹2099
~~₹9999~~

₹2099
~~₹9999~~

₹2099
~~₹6999~~

₹2999
~~₹12999~~

₹1499
~~₹5999~~

₹4999
~~₹14999~~

₹1199
~~₹6999~~

₹999
~~₹4999~~

₹999
~~₹4999~~